Köpek Maması Afyon

Paylaş
 

Kaymağı ile meşhur olan ilimiz Afyon’da eğer köpeğiniz varsa ve iyi beslenmesiniz, iyi bir vücut yapısına sahip olmasını istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç husus vardır. Çünkü kendilerine has beslenme özellikleri olan köpeklerin beslenmesi için gereken bazı besin ve besin değerleri vardır. Ayrıca almamaları gereken içerikler de bulunmaktadır. Bunları bilerek alacağınız mamanın köpeğiniz için en uygun şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Bir köpeğiniz varsa ve iyi beslenmesini istiyorsanız onu ona en uygun olan besinlerle beslemeniz gerekmektedir. İyi beslenmiş bir köpeğin özelliklerine değinecek olursak:

 

 • Sağlıklı kemik yapısı
 • İyi bir ağız ve diş yapısı
 • Enerjik bir yapı
 • Yaşam süresinin uzaması ve yaşam kalitesinin artması
 • Geç hastalanma, erken iyileşme
 • Dökülmeyen parlak tüy yapısı
 • Sağlıklı göz, beyin, kas ve eklemler
 • İyi bir sindirim ve boşaltım sistemi

 

Bu ve buna benzer özellikler köpeğinizde görülecektir. Fakat eğer uygun bir beslenme sağlanmazsa bu özelliklerin tam tersi gerçekleşecek ve köpeğinizin vücut yapısı çok kötü etkilenecektir.  Köpeklerin beslenmesi önemli bir konudur ve özellikle yavru köpekler en iyi şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Köpeklerin yaşları ve ırkları doğrultusunda alması gereken besin değerleri ve oranları farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden dikkat edilmelidir. Örneğin yavru bir köpek için kalsiyum çok önemlidir. Bağışıklığı kuvvetlendirir ve yapısını güçlendirir. Ayrıca tüy sağlığı için A ve E vitaminleri her köpek için kullanılabilir.

 

Sağlıklı bir vücut yapısı için D ve Demir mineralleri önemlidir. Özellikle büyük ırklar için bu mineraller ve vitaminler bolca kullanılabilir. Görüldüğü gibi köpeklerin kendilerine has beslenme alışkanlıkları vardır. Ancak her köpek için önemli olan besinler bulunmaktadır ve bunların bilinmesi gerekilmektedir. Köpekler ister yavru, ister yetişkin olsun et onlar için son derce önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Bu ırktan ırka oran olarak değişse de  köpek maması Afyon içerisinde bolca bulunması gerekir. Köpekler var oldukları ilk andan beri etçil canlılardır. Kurtlarla aynı aileye mensupturlar.

 

Bu yüzden et onlar için besleyici, lezzetli ve sağlıklı bir besin kaynağı olmaktadır. Alacağınız mamada da bolca bulunmalıdır. Bir köpek mamasında bazen daha az masraf olsun diye etten çok et yan ürünleri denilen ve hiçbir besin değeri bulunmayan kan, tüy, kemik gibi hayvanın kullanılmaması gereken içerikler bulundurabilir. Bu tür mamalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca bir mamada az kullanılması gereken içerikler de vardır. Bunlar pirinç, buğday ve mısır gibi tahıllardır.

 

Bu tahıllar mamada az kullanıldığında yararlı olabilirler. Ancak çok kullanıldığında sadece zarar veririler. Bunun nedeni etçil olan köpekler için tahılların iyi olmamasıdır. Ayrıca yüksek glisenik endeksi içerdiklerinden vücut için yararları düşüktür. Bu yüzden bir mamada olması gereken çok ve gerçek et az ya da hiç tahıl olmalıdır.  Bir köpek mamasında olması gereken besin değerlerinin başında vücudu bir kalkan gibi koruyan protein gelmektedir. Bir kuru köpek mamasında en az %7,5 olmalıdır.

 

Hücrelerin yenilenmesi, onarılması ve vücudu onarıp mikroplardan koruması gibi özellikleriyle protein son derce önemlidir vücut için. Ayrıca bir mamada olması gereken vitaminler, mineraller ve yağ içerikler vardır. Bu içerikler vücut için ayrı görevler üstlenmektedirler. Bu yüzden bir mama baktığınızda mamada bulunan vitamin ve minerallerin özelliklerine bakarsanız daha iyi olacaktır. Bu sayede köpeğiniz için en uygun mamayı alabilirsiniz.

 

Eğer kullandığınız mama sonucu köpeğinizde hızlı kilo değişimi, tüylerin sararması – matlaşması, tüylerin aşırı dökülmesi gibi olumsuzluklar görürseniz bu mamanın kalitesiz olduğunu gösterir ve derhal değiştirilmelidir. Ayrıca mama konusunda bir veteriner gibi uzmandan da yardım alabilirsiniz. Yukarda belirtilen hususlara dikkat ederek ister Afyon’da ister başka bir şehirde köpeğiniz için en uygun beslenmeyi sağlayabilir ve güven içinde köpeğinizi besleyebilirsiniz.

Bu yazı 115 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Bir taraftan olayların sizi zorladığını düşünebilirsiniz ve yoğun duygular hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizin yaratacağı heyecana kendinizi bırakabilirsiniz. Sabırlı ve sakin davranmayı başaranlar için keyifli bir gün. Dikkatinizi kendinize odaklayabilir ve geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Çeşitli seyahatler yapabilir, kendinizi yenilemek için gayret gösterebilirsiniz. Hareket halinde olanlar arkadaş olabilecekleri zeki ve donanımlı kişiler ile karşılaşabilirler.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve duygusal olacağınız bir gün. Farklı kültür ve felsefeye sahip olan kişilerle birlikte olabilirsiniz. Olaylara ve insanlara bakış açınız değişiyor. Ancak detaylara fazla takılı kalmayın ve ayrıntıların dağıtıcı etkisinden uzaklaşıp dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Daha önce yapmış olduğunuz yatırımları gözden geçirecek ve dikkatinizi kendinizin dışında gelişen olaylara yönelteceksiniz. Seyahatler ve çevre gezileri keyfinizi yerine getirecek. Bazı olaylar karşısında alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Fakat kendinizi duygulara kaptırmayacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün önemsediğiniz kişiler ile görüşebilir ve ciddi konular ile ilgilenebilirsiniz. Üzerinizde hissettiğiniz halsizlik ve isteksizlik gün içinde dağılacak ve dikkatinizi önem verdiğiniz konulara odaklayacaksınız. Üstelik yaşlı kişiler, patron ve otoriteyi temsil eden kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız. Böylece sabırsızlığınız azalacak ve yakınlarınıza karşı anlayışlı davranacaksınız. Yapmanız gereken işler ve daha önce almış olduğunuz sorumluluklar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Fakat bugün sabırlı ve disiplinli davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kendi üzerinizde oluşturduğunuz disiplin çevrenizi etkileyecek. Özellikle büyükleriniz sizi takdir edecek. Bu arada kafanızın karışıklığı yüzünden sağlığınız kolay etkilenebilir. Fakat iyimser ve yapıcı bir tavır içinde olduğunuz için sağlık sorunları ile kolay başa çıkabilirsiniz. Sadece dikkatinizi odaklamanız biraz zor olabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren işleri sonraya erteleyin ve sevdiğiniz konular ile ilgilenin. Eğlenceli ortamlar ve açık havada dolaşmak keyfinizi yerine getirecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve keşif gezileri yapacaksınız. Özellikle yatırıma yönelik yaptığınız araştırmalar ve çalışmalarınızı bugün gözden geçirebilirsiniz. Yenilikler ve her türlü zenginlikler dikkatinizi çekecek. Özellikle burcun birinci ve ikinci on günlük devresinde doğmuş olanların bütün dikkati yatırıma yönelik olabilir. Aynı zamanda kendinizi yenilemek, evlenmek, çocuk sahibi olmak için güçlü arzular duyacaksınız. Fakat saygı duyduğunuz kişilere karşı daha dikkatli davranın. Detaylar dikkatinizi dağıtabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizle meşgul olacaksınız. İsteklerinizin arttığı bir dönem ve parasal sorunlarınız olabilir. Daha doğrusu parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Harcama yaparken bütçenizi fazla aşmamaya özen gösterin. Bu arada arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan borç alabilir veya yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmayın. Özellikle sevdiklerinize karşı biraz anlayışlı davranmanız gerekiyor. Arkadaşlarınız ile daha fazla vakit geçirdiğiniz için sevdiğiniz içerleyebilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak ve önem verdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Disiplinli ve ciddi tavırlarınız ile büyüklerinizi etkileyebilirsiniz. Özellikle burcun son on günlük devresinde doğmuş olanlar, hiçbir zaman olmadıkları kadar sabırlı ve dirayetli olacaklar. Uzun zamandır görmediğiniz büyükleriniz ile ilgilenebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Katılacağınız davetlerde önemsediğiniz dostlarınızla karşılaşabilir ve ilişkilerinizi pekiştirebilirsiniz. Bugün hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızın sizi zorladığını düşünebilir ve yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Veya bunlar hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Daha önce sizde korku uyandıran konular artık aynı etkiyi yaratmayacak ve önemini kaybedecek. Bunun yerine daha başka şeyler önem kazanıyor. Bu arada hanım arkadaş ve yakınlarınız ile aranızdaki ilişkileri zorlamasanız iyi olacak. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Aslında çözümleyici ve dikkatli bir tutum içinde bulunacaksınız ve arkadaşlarınız sizi destekleyecek.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU