Köpek Maması Afyon

Paylaş
 

Köpek Maması Afyon

Kaymağı ile meşhur olan ilimiz Afyon’da eğer köpeğiniz varsa ve iyi beslenmesiniz, iyi bir vücut yapısına sahip olmasını istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç husus vardır. Çünkü kendilerine has beslenme özellikleri olan köpeklerin beslenmesi için gereken bazı besin ve besin değerleri vardır. Ayrıca almamaları gereken içerikler de bulunmaktadır. Bunları bilerek alacağınız mamanın köpeğiniz için en uygun şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Bir köpeğiniz varsa ve iyi beslenmesini istiyorsanız onu ona en uygun olan besinlerle beslemeniz gerekmektedir. İyi beslenmiş bir köpeğin özelliklerine değinecek olursak:

 

 • Sağlıklı kemik yapısı
 • İyi bir ağız ve diş yapısı
 • Enerjik bir yapı
 • Yaşam süresinin uzaması ve yaşam kalitesinin artması
 • Geç hastalanma, erken iyileşme
 • Dökülmeyen parlak tüy yapısı
 • Sağlıklı göz, beyin, kas ve eklemler
 • İyi bir sindirim ve boşaltım sistemi

 

Bu ve buna benzer özellikler köpeğinizde görülecektir. Fakat eğer uygun bir beslenme sağlanmazsa bu özelliklerin tam tersi gerçekleşecek ve köpeğinizin vücut yapısı çok kötü etkilenecektir.  Köpeklerin beslenmesi önemli bir konudur ve özellikle yavru köpekler en iyi şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Köpeklerin yaşları ve ırkları doğrultusunda alması gereken besin değerleri ve oranları farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden dikkat edilmelidir. Örneğin yavru bir köpek için kalsiyum çok önemlidir. Bağışıklığı kuvvetlendirir ve yapısını güçlendirir. Ayrıca tüy sağlığı için A ve E vitaminleri her köpek için kullanılabilir.

Köpek Maması Afyon

Sağlıklı bir vücut yapısı için D ve Demir mineralleri önemlidir. Özellikle büyük ırklar için bu mineraller ve vitaminler bolca kullanılabilir. Görüldüğü gibi köpeklerin kendilerine has beslenme alışkanlıkları vardır. Ancak her köpek için önemli olan besinler bulunmaktadır ve bunların bilinmesi gerekilmektedir. Köpekler ister yavru, ister yetişkin olsun et onlar için son derce önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Bu ırktan ırka oran olarak değişse de  köpek maması Afyon içerisinde bolca bulunması gerekir. Köpekler var oldukları ilk andan beri etçil canlılardır. Kurtlarla aynı aileye mensupturlar.

 

Bu yüzden et onlar için besleyici, lezzetli ve sağlıklı bir besin kaynağı olmaktadır. Alacağınız mamada da bolca bulunmalıdır. Bir köpek mamasında bazen daha az masraf olsun diye etten çok et yan ürünleri denilen ve hiçbir besin değeri bulunmayan kan, tüy, kemik gibi hayvanın kullanılmaması gereken içerikler bulundurabilir. Bu tür mamalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca bir mamada az kullanılması gereken içerikler de vardır. Bunlar pirinç, buğday ve mısır gibi tahıllardır.

 

Bu tahıllar mamada az kullanıldığında yararlı olabilirler. Ancak çok kullanıldığında sadece zarar veririler. Bunun nedeni etçil olan köpekler için tahılların iyi olmamasıdır. Ayrıca yüksek glisenik endeksi içerdiklerinden vücut için yararları düşüktür. Bu yüzden bir mamada olması gereken çok ve gerçek et az ya da hiç tahıl olmalıdır.  Bir köpek mamasında olması gereken besin değerlerinin başında vücudu bir kalkan gibi koruyan protein gelmektedir. Bir kuru köpek mamasında en az %7,5 olmalıdır.

 

Hücrelerin yenilenmesi, onarılması ve vücudu onarıp mikroplardan koruması gibi özellikleriyle protein son derce önemlidir vücut için. Ayrıca bir mamada olması gereken vitaminler, mineraller ve yağ içerikler vardır. Bu içerikler vücut için ayrı görevler üstlenmektedirler. Bu yüzden bir mama baktığınızda mamada bulunan vitamin ve minerallerin özelliklerine bakarsanız daha iyi olacaktır. Bu sayede köpeğiniz için en uygun mamayı alabilirsiniz.

 

Eğer kullandığınız mama sonucu köpeğinizde hızlı kilo değişimi, tüylerin sararması – matlaşması, tüylerin aşırı dökülmesi gibi olumsuzluklar görürseniz bu mamanın kalitesiz olduğunu gösterir ve derhal değiştirilmelidir. Ayrıca mama konusunda bir veteriner gibi uzmandan da yardım alabilirsiniz. Yukarda belirtilen hususlara dikkat ederek ister Afyon’da ister başka bir şehirde köpeğiniz için en uygun beslenmeyi sağlayabilir ve güven içinde köpeğinizi besleyebilirsiniz.

Bu yazı 127 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız ani haberlerden etkilenebilir ve daha farklı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya eski arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız haberler ve sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandıracak. Aynı zamanda fikirlerinizi tamamen değiştirecek kişiler ile karşılaşmanız mümkün. Çok çeşitli düşünebilirsiniz fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamak için gayret göstermeniz gerekiyor. Aynı anda birden fazla kişiye söz vermeseniz iyi olacak. Yoksa randevular karışabilir. Ayrıca skandallardan uzak durun.
BOĞA BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve değişik heyecanlar hissederek güne başlayacaksınız. Biraz sakin olun ve daha da önemlisi makul olmak için gayret gösterin. İstekleriniz çok yüksek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için hem sevdiğinizi, hem de çevrenizi zorlayabilirsiniz. Fakat daha önemlisi kendinizi çok fazla zorlamasanız iyi olacak. Olayları akışına bırakın. Bugün duygusal tepkilerinizi gözden geçireceksiniz ve davranışlarınızı değiştireceksiniz. Seyahatler yapabilir veya yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz. Bu arada sabırsız ve telaşlı davranmayın. Uykunuza ve sağlığınıza özen gösterin. Kendinizi çok fazla yormayın.
İKİZLER BURCU YORUMU
Biraz huzursuz ve gergin olabilirsiniz. Fakat dikkatinizi yükselten haberler alacaksınız. İletişim trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Aslında bilincinizin derinliklerinden yükselen endişeleriniz olabilir. Fakat bugün kaygılarınızı yansıtmayacak ve yaratıcılığınızı sergileyeceksiniz. İlginç fikirleriniz ile çevrenizi şaşırtabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde sabırsızlık hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik çalışmalarınızı farklı bir boyuta taşımanız mümkün. Daha sağlıklı olmak, gençlik ve genç
Kalmak ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler kafanızı karıştırabilir. Ev, aile, çocuklar ve yapılması gereken işlere dikkatinizi yönelteceksiniz. Pek çok işi aynı anda yapmayı planlayabilirsiniz. Veya sadece kendinizle ilgilenmeyi düşünürken hesapta olmayan ziyaretçileriniz gelebilir ve kafanız karışabilir. Aslında zihinsel faaliyetiniz çok hızlı fakat karşılaştığınız olaylar düşüncelerinizin karışmasına neden olabilir. Özellikle arkadaşlarınız ve çocuklar ile aranızda çıkabilecek sürpriz durumlar düşüncelerinizi değiştirmeye zorlayacak. Tartışmalardan uzak durun.
ASLAN BURCU YORUMU
Yolculuklar yapabilir, iş veya çeşitli amaçlarla seyahat halinde olabilirsiniz. Yolculuk esnasında karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızı harekete geçirecek. Kaçamak aşklar ve heyecan verici karşılaşmalar olabilir. Fakat heyecanınızı denetleyecek ve tedbirli davranacaksınız. Yolculuk yapmayanlar ise hareketli bir gün geçirecekler. Yetiştirilmesi gereken işler ve almış olduğunuz sorumlulukların gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak sorumluluğunu aldığınız işleri yapabilmek için büyük bir gayret gösterecek ve disiplinli davranacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici ve ilginç bir biçimde ortaya koyabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilir. Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sabah saatlerinde harekete geçecek ve yapacağınız işlerden keyif alacaksınız. Karşılaşmalar ve meydana gelen olaylar sizi harekete geçirecek. Heyecanlı ve istekli olacaksınız ve sizin enerjiniz çevrenizi de etkileyecek. Seyahat programları yapabilir, hayallerinizi gerçekleştirmek için atılımda bulunabilirsiniz. Yapıcı ve kararlı tavırlarınız ile güçlü kişileri etkileyecek ve beklediğiniz desteği alacaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Ani değişiklikler ve sürpriz gelişmeler sizi heyecanlandıracak. Özgür kişiler ve değişik davranışlardan etkilenebilirsiniz. Elektrikli aletler, bilgisayar ve cep telefonları ile ilgili hesapta olmayan sorunlar ve karışıklıklar çıkabilir. Bu arada skandal haberler ve skandallar dikkatinizi çekecek. Arkadaşlarınızın, çocukların veya kardeşlerinizin yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Tartışmalardan uzak durun. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Ölüm, ölüm ötesi ve bilinmeyen konuları araştırmak fikirlerinizi tamamen değiştirebilir.
AKREP BURCU YORUMU
Kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek. Ancak değer verdiğiniz konularla ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir. Fakat kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz ve üzerinizde baskı oluşturan konulardan uzaklaşıp dikkatinizi sevdiğiniz konulara odaklayacaksınız. Gizemli kişiler ve gizlilik gerektiren konular sizi heyecanlandırabilir. Çevre gezilerine çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Bugün yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılardan çok etkilenebilir ve takılı kalabilirsiniz. Olayları çok fazla büyütmeyin ve farkına vardığınız için kendinizi şanslı hissedin. Zaten bakış açınız değişmeye başlıyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirecek. Çocukların davranışlarından etkilenebilir ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Daha olumlu ve uzlaştırıcı bir biçimde davranmaya başlıyorsunuz.