Köpek Maması Ağrı

Paylaş
 

Yüksek dağı ve temiz havasıyla Ağrı şehri güzel şehirlerimizden biridir. Doğunun temiz ve güzel havasını alarak daha iyi hale gelmiştir. Ağrı’da bir köpeğiniz varsa ve iyi beslenmesini, vücut yapısının daha iyi olmasını istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunları bilerek köpeğinizin en iyi şekilde beslenmesini sağlayabilir ve ona daha iyi bir yaşam sunabilirsiniz. Peki, bir köpek beslenmesi nasıl olmalıdır ve neler gerekir?

 

Köpek beslenmesinde en önemli olan içerik şüphesiz ettir. Et bir köpek için lezzetli ve doyurucu besin olarak bilinir. Bunun nedeni köpeklerin atalarının kurt soyundan gelen vahşi etçillerden olmalarındandır. Bu etcillik özelliklerini devam ettiren köpekler için bu yüzden et önemlidir ve aldıkları her mamada muhakkak bulunmalıdır. Et içinde yüksek besin değerlerine sahip besinler bulunmaktadır ve vücudun gelişmesi, kemik ve kas yapısının daha iyi olması için gereklidir.

 

Ayrıca aldığınız mamadaki tahıl oranına da dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni sadece tahıldan oluşan veya tahıl oranı yüksek olan mamaların köpeklere zarar verebilmesidir. Her ne kadar neredeyse her mama da kullanılsa da ve protein dengesini sağlamak için sık sık pirinç kullanılsa da etçil olan bir canlı için tahıl iyi bir besin kaynağı değildir. Bu yüzden yapılması gereken aldığınız mamada tahıl oranının az olması ya da hiç olmamasıdır. Bu sayede mamanın köpeğiniz için ideal olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Köpek mamaları hakkında diğer bir konu ise besin değerleridir. Besin değerleri vücut için önemli olan vitamin, mineral gibi içeriklerdir. Bu yüzden aldığınız mamadaki besin değerlerinin köpeğiniz için yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bir mama da olması gereken besin değerlerinin başında protein gelmektedir. Protein bir kuru köpek maması Ağrı içerisinde en az %7,5 olmalıdır. Ayrıca büyük ırk köpekler için bu oran %20 civarlarına çıkabilmektedir.

 

Konserve köpek mamaları ise protein bakımından daha az oranda olmaları gerekir. Protein vücudu onaran ve mikroplardan koruyan bir besin değeri olması dolayısıyla önemlidir. Bir diğer besin değeri ise vitaminlerdir. Vitaminler vücut yapısına katılarak vücudun daha sağlıklı olmasını sağlar ve organellerin – sistemlerin görevlerini yerine getirmeleri için çalışırlar. Eğer sağlıklı tüy gelişimi istiyorsanız A ve E vitaminleri, iyi bir kas ve kemik yapısı istiyorsanız D vitamini önemli bir besin değeri olmaktadır.

 

Bir diğer içerik ise minerallerdir. Mineraller vücut yapısının daha sağlam olmasını sağlayan içeriklerdir. Örneğin kalsiyum minerali yavru köpekler için son derce önemli bir mineraldir ve bolca alınmalıdır. Ayrıca Demir minerali de vücut yapısının daha dayanıklı olmasını sağlar. Bir köpek mamasında olmaması gereken besinler ise glisenik endeks, mısır glüteni ve et yan ürünleridir. Glisenik endeksi tahıllarda fazlaca bulunur. Bu yüzden uzak durulmalıdır. Çünkü köpeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. Et yan ürünleri ise bir mamada olmaması gereken ve normalde çöpe atılması gereken: kan, tüy, kemik gibi hayvanın kullanılmaması gereken parçalarıdır.

 

Hiçbir besin değerleri yoktur ve çok kullanıldığında köpeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden dikkat edilmelidir. Beslenme vücut için çok önemlidir. Beslenme sayesinde vücut yapısını ne kadar iyi olacağı ve yaşam süresinin uzunluğu, kalitesi belirlenir. Yapmanız gereken köpeğiniz için en iyi beslenmeyi sağlamaktır. Bunu da mamalarla yapabilirsiniz. Çünkü hazır yiyecekler ve ev yapımı yiyecekler köpeğinizin alması gereken besinleri tam olarak içermez. Bu yüzden yapılması gereken en iyi şey en iyi mamanın nasıl olacağını bilip buna göre mama almaktır. Bu sayede ister güzel şehrimiz Ağrı’da olun ister başka yerde köpeğinizin en iyi şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazı 107 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Bir taraftan olayların sizi zorladığını düşünebilirsiniz ve yoğun duygular hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizin yaratacağı heyecana kendinizi bırakabilirsiniz. Sabırlı ve sakin davranmayı başaranlar için keyifli bir gün. Dikkatinizi kendinize odaklayabilir ve geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Çeşitli seyahatler yapabilir, kendinizi yenilemek için gayret gösterebilirsiniz. Hareket halinde olanlar arkadaş olabilecekleri zeki ve donanımlı kişiler ile karşılaşabilirler.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve duygusal olacağınız bir gün. Farklı kültür ve felsefeye sahip olan kişilerle birlikte olabilirsiniz. Olaylara ve insanlara bakış açınız değişiyor. Ancak detaylara fazla takılı kalmayın ve ayrıntıların dağıtıcı etkisinden uzaklaşıp dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Daha önce yapmış olduğunuz yatırımları gözden geçirecek ve dikkatinizi kendinizin dışında gelişen olaylara yönelteceksiniz. Seyahatler ve çevre gezileri keyfinizi yerine getirecek. Bazı olaylar karşısında alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Fakat kendinizi duygulara kaptırmayacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün önemsediğiniz kişiler ile görüşebilir ve ciddi konular ile ilgilenebilirsiniz. Üzerinizde hissettiğiniz halsizlik ve isteksizlik gün içinde dağılacak ve dikkatinizi önem verdiğiniz konulara odaklayacaksınız. Üstelik yaşlı kişiler, patron ve otoriteyi temsil eden kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız. Böylece sabırsızlığınız azalacak ve yakınlarınıza karşı anlayışlı davranacaksınız. Yapmanız gereken işler ve daha önce almış olduğunuz sorumluluklar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Fakat bugün sabırlı ve disiplinli davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kendi üzerinizde oluşturduğunuz disiplin çevrenizi etkileyecek. Özellikle büyükleriniz sizi takdir edecek. Bu arada kafanızın karışıklığı yüzünden sağlığınız kolay etkilenebilir. Fakat iyimser ve yapıcı bir tavır içinde olduğunuz için sağlık sorunları ile kolay başa çıkabilirsiniz. Sadece dikkatinizi odaklamanız biraz zor olabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren işleri sonraya erteleyin ve sevdiğiniz konular ile ilgilenin. Eğlenceli ortamlar ve açık havada dolaşmak keyfinizi yerine getirecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve keşif gezileri yapacaksınız. Özellikle yatırıma yönelik yaptığınız araştırmalar ve çalışmalarınızı bugün gözden geçirebilirsiniz. Yenilikler ve her türlü zenginlikler dikkatinizi çekecek. Özellikle burcun birinci ve ikinci on günlük devresinde doğmuş olanların bütün dikkati yatırıma yönelik olabilir. Aynı zamanda kendinizi yenilemek, evlenmek, çocuk sahibi olmak için güçlü arzular duyacaksınız. Fakat saygı duyduğunuz kişilere karşı daha dikkatli davranın. Detaylar dikkatinizi dağıtabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizle meşgul olacaksınız. İsteklerinizin arttığı bir dönem ve parasal sorunlarınız olabilir. Daha doğrusu parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Harcama yaparken bütçenizi fazla aşmamaya özen gösterin. Bu arada arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan borç alabilir veya yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmayın. Özellikle sevdiklerinize karşı biraz anlayışlı davranmanız gerekiyor. Arkadaşlarınız ile daha fazla vakit geçirdiğiniz için sevdiğiniz içerleyebilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak ve önem verdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Disiplinli ve ciddi tavırlarınız ile büyüklerinizi etkileyebilirsiniz. Özellikle burcun son on günlük devresinde doğmuş olanlar, hiçbir zaman olmadıkları kadar sabırlı ve dirayetli olacaklar. Uzun zamandır görmediğiniz büyükleriniz ile ilgilenebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Katılacağınız davetlerde önemsediğiniz dostlarınızla karşılaşabilir ve ilişkilerinizi pekiştirebilirsiniz. Bugün hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızın sizi zorladığını düşünebilir ve yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Veya bunlar hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Daha önce sizde korku uyandıran konular artık aynı etkiyi yaratmayacak ve önemini kaybedecek. Bunun yerine daha başka şeyler önem kazanıyor. Bu arada hanım arkadaş ve yakınlarınız ile aranızdaki ilişkileri zorlamasanız iyi olacak. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Aslında çözümleyici ve dikkatli bir tutum içinde bulunacaksınız ve arkadaşlarınız sizi destekleyecek.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU