Köpek Traşı

Köpek Traşı
Paylaş
 

Köpek Traşı

İster kısa tüylü olsun ister uzun tüylü, köpeğin tüyleri uzamış ise ve kötü görünmeye başlamış ise mevsimi düşünmeden tıraş ettirmeyi düşünürüz. Bazı kaynaklar yazın tüylerin köpeğin serinlemesine yardım ettiğini söylemektedir. Köpeğin tüylerinde topaklaşma durumu yok ise ve kış ayı tüylerinin büyük miktarını dökmüş ise çıkan ince telli tüyler köpeğimizin sıcaktan korunmasına yardım edebilir. Köpekler kışın yün gibi tüyler ile yazın da ince telli tüy yapısı ile dış etkilere karşı kendilerini korurlar. Genel olarak Mart ve Eylül aylarında 2 kez yapılan tıraş birçok köpek ırkı için yeterli olmaktadır.

Köpek tıraşında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar; Açık renge sahip köpekler çok kısa tıraş edilmemelidir. Kısa kesim güneşin zararlarını direk çekmektedir. Kış aylarında köpeği tıraş ettirmek durumunda kalınır ise köpek kıyafeti kullanılmalı. Yeni çıkan tüylerin topaklaşmasını engellemek için köpek tarağı ile günü gününe köpekler taranmalı. Köpek tıraş makinalarının gücü yüksek seviyededir. En az 35-40 watt gücün de olmalıdır. Daha düşük güce sahip makinalar sadece insan saçı kesebilir. Köpeğin tıraş makinası ile kesilebilecek birçok noktası vardır.

Tecrübesiz kişilerin köpek tıraş etmesi kötü sonuçlar doğurabilir.

Tehlikeli bölgeler, kulak arkası, parmak arası, ön bacak koltuk altı, arka bacak kasık bölgesi, memeler, vajinal bölge tıraş makinası kullanımı bilinmeyen kişiler tarafından kullanılır ise köpek ve sahibi zor durumda kalınabilir. Tıraş ücretleri biraz yüksek gibi gözükse de emek ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Veteriner Dr. Eric Maddon, pomeranian cinsi köpekler üzerinde yaptığı deney de tıraş sonrası tüylerin kalitesi hakkında bilgi vermektedir. Maddon deney için Pomeranian köpeğini yaz ayın da tıraş etmiştir ve bir ay sonra köpeğin tıraş edilen tüyleri yeniden çıkmaya başlamıştır. Diğer sene yaz ayında tekrardan Maddon köpeği tekrar tıraş etmiştir ancak bu kez köpeğin tüyleri tekrar çıkmamıştır. Bu sonuçtan dolayı Dr. Maddon köpeğin başka sorunlarının olduğunu düşünerek troid testi yapmıştır testin sonucun da troid olmadığı ortaya çıkmıştır.

Deney sonucun da pomerian tüylerin tıraş edilmesi nedeni ile alopecia ( tüylerin tekrar uzamaması ) durumunun ortaya çıktığı sonucuna varıldı. Tüylerin tıraş edilmesi özellikle kedilerde ve bazı köpeklerde davranışların da değişime sebep olur. Kediler ve köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri anda savunmak mekanizması devreye girer ve tüylerini kabartırlar. Tüyler onlar için temel kendini savunma ve iletişim aracıdır. Bu aracın ellerinden alınması, strese ve korkuya neden olur. Tüyleri tıraş edildiği için sürekli stres ve korku halinde olan kedi ve köpeklerin davranışların da değişiklik göstermeleri kaçınılmaz bir durumdur. Bu problemler saldırganlık, aşırı korku ve endişe hali, kendine zarar verme vb. görülebilir.

Köpek Traşı

Tüyler dış etkilere ve diğer hayvanlara karşı cildi korumaktadır. Anonim biri tarafından bu durumu açıklayan çok doğru bir örnek verilmiştir; ‘’Duruma uygun bir eldiven giymeden dikenli bir gülü, dikenli bir teli avucunuzda tutmanızı istesem ya da ısırılmaya karşı gerekli vücut koruyucusu olmadan bir köpeğe saldır emrini versem, beni size işkenceyle suçlarsınız.

Köpeğinizin, kedinizin tüylerini keserek ona yaptığınız işkence çok farklı değil.’’ Tüyler, özellikle de ense tüyleri başka hayvanlar tarafından ısırılmaya, tırmalanmaya karşı kedilerin ve köpeklerin korumalarıdır. Hayvanlar da dikenli bitkilerden, dallardan tüyleri sayesinde korunur. Tüyler köpeklerin makyajı gibidir bizler nasıl kendimiz güzel hissetmek için makyaj bakım yapıyor isek köpeklerin de makyajı tüyleridir. Bazı köpeklerin tıraş edilmesi gerekmektedir cinsine göre değişir. Golden Retriever gibi tüylerinin görevi korumak olan ırkın tıraş edilmesi çok yanlış bir harekettir. Bazı tıraşlanabilir ırklar; Terrier gibi tüyleri uzayan ırklardır. Bu ırklarda bütün tüyler kesilmeden yapılan ufak kısaltmalar uygundur. Ancak hiç bir rahatsızlığı yokken serinlesin diye yapılan tıraşlar sorunlar sebep olabilir.

 

Bu yazı 1 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Bir taraftan olayların sizi zorladığını düşünebilirsiniz ve yoğun duygular hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizin yaratacağı heyecana kendinizi bırakabilirsiniz. Sabırlı ve sakin davranmayı başaranlar için keyifli bir gün. Dikkatinizi kendinize odaklayabilir ve geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Çeşitli seyahatler yapabilir, kendinizi yenilemek için gayret gösterebilirsiniz. Hareket halinde olanlar arkadaş olabilecekleri zeki ve donanımlı kişiler ile karşılaşabilirler.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve duygusal olacağınız bir gün. Farklı kültür ve felsefeye sahip olan kişilerle birlikte olabilirsiniz. Olaylara ve insanlara bakış açınız değişiyor. Ancak detaylara fazla takılı kalmayın ve ayrıntıların dağıtıcı etkisinden uzaklaşıp dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Daha önce yapmış olduğunuz yatırımları gözden geçirecek ve dikkatinizi kendinizin dışında gelişen olaylara yönelteceksiniz. Seyahatler ve çevre gezileri keyfinizi yerine getirecek. Bazı olaylar karşısında alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Fakat kendinizi duygulara kaptırmayacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün önemsediğiniz kişiler ile görüşebilir ve ciddi konular ile ilgilenebilirsiniz. Üzerinizde hissettiğiniz halsizlik ve isteksizlik gün içinde dağılacak ve dikkatinizi önem verdiğiniz konulara odaklayacaksınız. Üstelik yaşlı kişiler, patron ve otoriteyi temsil eden kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız. Böylece sabırsızlığınız azalacak ve yakınlarınıza karşı anlayışlı davranacaksınız. Yapmanız gereken işler ve daha önce almış olduğunuz sorumluluklar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Fakat bugün sabırlı ve disiplinli davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kendi üzerinizde oluşturduğunuz disiplin çevrenizi etkileyecek. Özellikle büyükleriniz sizi takdir edecek. Bu arada kafanızın karışıklığı yüzünden sağlığınız kolay etkilenebilir. Fakat iyimser ve yapıcı bir tavır içinde olduğunuz için sağlık sorunları ile kolay başa çıkabilirsiniz. Sadece dikkatinizi odaklamanız biraz zor olabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren işleri sonraya erteleyin ve sevdiğiniz konular ile ilgilenin. Eğlenceli ortamlar ve açık havada dolaşmak keyfinizi yerine getirecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve keşif gezileri yapacaksınız. Özellikle yatırıma yönelik yaptığınız araştırmalar ve çalışmalarınızı bugün gözden geçirebilirsiniz. Yenilikler ve her türlü zenginlikler dikkatinizi çekecek. Özellikle burcun birinci ve ikinci on günlük devresinde doğmuş olanların bütün dikkati yatırıma yönelik olabilir. Aynı zamanda kendinizi yenilemek, evlenmek, çocuk sahibi olmak için güçlü arzular duyacaksınız. Fakat saygı duyduğunuz kişilere karşı daha dikkatli davranın. Detaylar dikkatinizi dağıtabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizle meşgul olacaksınız. İsteklerinizin arttığı bir dönem ve parasal sorunlarınız olabilir. Daha doğrusu parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Harcama yaparken bütçenizi fazla aşmamaya özen gösterin. Bu arada arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan borç alabilir veya yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmayın. Özellikle sevdiklerinize karşı biraz anlayışlı davranmanız gerekiyor. Arkadaşlarınız ile daha fazla vakit geçirdiğiniz için sevdiğiniz içerleyebilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak ve önem verdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Disiplinli ve ciddi tavırlarınız ile büyüklerinizi etkileyebilirsiniz. Özellikle burcun son on günlük devresinde doğmuş olanlar, hiçbir zaman olmadıkları kadar sabırlı ve dirayetli olacaklar. Uzun zamandır görmediğiniz büyükleriniz ile ilgilenebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Katılacağınız davetlerde önemsediğiniz dostlarınızla karşılaşabilir ve ilişkilerinizi pekiştirebilirsiniz. Bugün hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızın sizi zorladığını düşünebilir ve yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Veya bunlar hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Daha önce sizde korku uyandıran konular artık aynı etkiyi yaratmayacak ve önemini kaybedecek. Bunun yerine daha başka şeyler önem kazanıyor. Bu arada hanım arkadaş ve yakınlarınız ile aranızdaki ilişkileri zorlamasanız iyi olacak. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Aslında çözümleyici ve dikkatli bir tutum içinde bulunacaksınız ve arkadaşlarınız sizi destekleyecek.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU