Köpek Traşı

Köpek Traşı
Paylaş
 

Köpek Traşı

İster kısa tüylü olsun ister uzun tüylü, köpeğin tüyleri uzamış ise ve kötü görünmeye başlamış ise mevsimi düşünmeden tıraş ettirmeyi düşünürüz. Bazı kaynaklar yazın tüylerin köpeğin serinlemesine yardım ettiğini söylemektedir. Köpeğin tüylerinde topaklaşma durumu yok ise ve kış ayı tüylerinin büyük miktarını dökmüş ise çıkan ince telli tüyler köpeğimizin sıcaktan korunmasına yardım edebilir. Köpekler kışın yün gibi tüyler ile yazın da ince telli tüy yapısı ile dış etkilere karşı kendilerini korurlar. Genel olarak Mart ve Eylül aylarında 2 kez yapılan tıraş birçok köpek ırkı için yeterli olmaktadır.

Köpek tıraşında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar; Açık renge sahip köpekler çok kısa tıraş edilmemelidir. Kısa kesim güneşin zararlarını direk çekmektedir. Kış aylarında köpeği tıraş ettirmek durumunda kalınır ise köpek kıyafeti kullanılmalı. Yeni çıkan tüylerin topaklaşmasını engellemek için köpek tarağı ile günü gününe köpekler taranmalı. Köpek tıraş makinalarının gücü yüksek seviyededir. En az 35-40 watt gücün de olmalıdır. Daha düşük güce sahip makinalar sadece insan saçı kesebilir. Köpeğin tıraş makinası ile kesilebilecek birçok noktası vardır.

Tecrübesiz kişilerin köpek tıraş etmesi kötü sonuçlar doğurabilir.

Tehlikeli bölgeler, kulak arkası, parmak arası, ön bacak koltuk altı, arka bacak kasık bölgesi, memeler, vajinal bölge tıraş makinası kullanımı bilinmeyen kişiler tarafından kullanılır ise köpek ve sahibi zor durumda kalınabilir. Tıraş ücretleri biraz yüksek gibi gözükse de emek ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Veteriner Dr. Eric Maddon, pomeranian cinsi köpekler üzerinde yaptığı deney de tıraş sonrası tüylerin kalitesi hakkında bilgi vermektedir. Maddon deney için Pomeranian köpeğini yaz ayın da tıraş etmiştir ve bir ay sonra köpeğin tıraş edilen tüyleri yeniden çıkmaya başlamıştır. Diğer sene yaz ayında tekrardan Maddon köpeği tekrar tıraş etmiştir ancak bu kez köpeğin tüyleri tekrar çıkmamıştır. Bu sonuçtan dolayı Dr. Maddon köpeğin başka sorunlarının olduğunu düşünerek troid testi yapmıştır testin sonucun da troid olmadığı ortaya çıkmıştır.

Deney sonucun da pomerian tüylerin tıraş edilmesi nedeni ile alopecia ( tüylerin tekrar uzamaması ) durumunun ortaya çıktığı sonucuna varıldı. Tüylerin tıraş edilmesi özellikle kedilerde ve bazı köpeklerde davranışların da değişime sebep olur. Kediler ve köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri anda savunmak mekanizması devreye girer ve tüylerini kabartırlar. Tüyler onlar için temel kendini savunma ve iletişim aracıdır. Bu aracın ellerinden alınması, strese ve korkuya neden olur. Tüyleri tıraş edildiği için sürekli stres ve korku halinde olan kedi ve köpeklerin davranışların da değişiklik göstermeleri kaçınılmaz bir durumdur. Bu problemler saldırganlık, aşırı korku ve endişe hali, kendine zarar verme vb. görülebilir.

Köpek Traşı

Tüyler dış etkilere ve diğer hayvanlara karşı cildi korumaktadır. Anonim biri tarafından bu durumu açıklayan çok doğru bir örnek verilmiştir; ‘’Duruma uygun bir eldiven giymeden dikenli bir gülü, dikenli bir teli avucunuzda tutmanızı istesem ya da ısırılmaya karşı gerekli vücut koruyucusu olmadan bir köpeğe saldır emrini versem, beni size işkenceyle suçlarsınız.

Köpeğinizin, kedinizin tüylerini keserek ona yaptığınız işkence çok farklı değil.’’ Tüyler, özellikle de ense tüyleri başka hayvanlar tarafından ısırılmaya, tırmalanmaya karşı kedilerin ve köpeklerin korumalarıdır. Hayvanlar da dikenli bitkilerden, dallardan tüyleri sayesinde korunur. Tüyler köpeklerin makyajı gibidir bizler nasıl kendimiz güzel hissetmek için makyaj bakım yapıyor isek köpeklerin de makyajı tüyleridir. Bazı köpeklerin tıraş edilmesi gerekmektedir cinsine göre değişir. Golden Retriever gibi tüylerinin görevi korumak olan ırkın tıraş edilmesi çok yanlış bir harekettir. Bazı tıraşlanabilir ırklar; Terrier gibi tüyleri uzayan ırklardır. Bu ırklarda bütün tüyler kesilmeden yapılan ufak kısaltmalar uygundur. Ancak hiç bir rahatsızlığı yokken serinlesin diye yapılan tıraşlar sorunlar sebep olabilir.

 

Bu yazı 18 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız ani haberlerden etkilenebilir ve daha farklı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya eski arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız haberler ve sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandıracak. Aynı zamanda fikirlerinizi tamamen değiştirecek kişiler ile karşılaşmanız mümkün. Çok çeşitli düşünebilirsiniz fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamak için gayret göstermeniz gerekiyor. Aynı anda birden fazla kişiye söz vermeseniz iyi olacak. Yoksa randevular karışabilir. Ayrıca skandallardan uzak durun.
BOĞA BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve değişik heyecanlar hissederek güne başlayacaksınız. Biraz sakin olun ve daha da önemlisi makul olmak için gayret gösterin. İstekleriniz çok yüksek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için hem sevdiğinizi, hem de çevrenizi zorlayabilirsiniz. Fakat daha önemlisi kendinizi çok fazla zorlamasanız iyi olacak. Olayları akışına bırakın. Bugün duygusal tepkilerinizi gözden geçireceksiniz ve davranışlarınızı değiştireceksiniz. Seyahatler yapabilir veya yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz. Bu arada sabırsız ve telaşlı davranmayın. Uykunuza ve sağlığınıza özen gösterin. Kendinizi çok fazla yormayın.
İKİZLER BURCU YORUMU
Biraz huzursuz ve gergin olabilirsiniz. Fakat dikkatinizi yükselten haberler alacaksınız. İletişim trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Aslında bilincinizin derinliklerinden yükselen endişeleriniz olabilir. Fakat bugün kaygılarınızı yansıtmayacak ve yaratıcılığınızı sergileyeceksiniz. İlginç fikirleriniz ile çevrenizi şaşırtabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde sabırsızlık hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik çalışmalarınızı farklı bir boyuta taşımanız mümkün. Daha sağlıklı olmak, gençlik ve genç
Kalmak ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler kafanızı karıştırabilir. Ev, aile, çocuklar ve yapılması gereken işlere dikkatinizi yönelteceksiniz. Pek çok işi aynı anda yapmayı planlayabilirsiniz. Veya sadece kendinizle ilgilenmeyi düşünürken hesapta olmayan ziyaretçileriniz gelebilir ve kafanız karışabilir. Aslında zihinsel faaliyetiniz çok hızlı fakat karşılaştığınız olaylar düşüncelerinizin karışmasına neden olabilir. Özellikle arkadaşlarınız ve çocuklar ile aranızda çıkabilecek sürpriz durumlar düşüncelerinizi değiştirmeye zorlayacak. Tartışmalardan uzak durun.
ASLAN BURCU YORUMU
Yolculuklar yapabilir, iş veya çeşitli amaçlarla seyahat halinde olabilirsiniz. Yolculuk esnasında karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızı harekete geçirecek. Kaçamak aşklar ve heyecan verici karşılaşmalar olabilir. Fakat heyecanınızı denetleyecek ve tedbirli davranacaksınız. Yolculuk yapmayanlar ise hareketli bir gün geçirecekler. Yetiştirilmesi gereken işler ve almış olduğunuz sorumlulukların gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak sorumluluğunu aldığınız işleri yapabilmek için büyük bir gayret gösterecek ve disiplinli davranacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici ve ilginç bir biçimde ortaya koyabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilir. Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sabah saatlerinde harekete geçecek ve yapacağınız işlerden keyif alacaksınız. Karşılaşmalar ve meydana gelen olaylar sizi harekete geçirecek. Heyecanlı ve istekli olacaksınız ve sizin enerjiniz çevrenizi de etkileyecek. Seyahat programları yapabilir, hayallerinizi gerçekleştirmek için atılımda bulunabilirsiniz. Yapıcı ve kararlı tavırlarınız ile güçlü kişileri etkileyecek ve beklediğiniz desteği alacaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Ani değişiklikler ve sürpriz gelişmeler sizi heyecanlandıracak. Özgür kişiler ve değişik davranışlardan etkilenebilirsiniz. Elektrikli aletler, bilgisayar ve cep telefonları ile ilgili hesapta olmayan sorunlar ve karışıklıklar çıkabilir. Bu arada skandal haberler ve skandallar dikkatinizi çekecek. Arkadaşlarınızın, çocukların veya kardeşlerinizin yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Tartışmalardan uzak durun. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Ölüm, ölüm ötesi ve bilinmeyen konuları araştırmak fikirlerinizi tamamen değiştirebilir.
AKREP BURCU YORUMU
Kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek. Ancak değer verdiğiniz konularla ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir. Fakat kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz ve üzerinizde baskı oluşturan konulardan uzaklaşıp dikkatinizi sevdiğiniz konulara odaklayacaksınız. Gizemli kişiler ve gizlilik gerektiren konular sizi heyecanlandırabilir. Çevre gezilerine çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Bugün yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılardan çok etkilenebilir ve takılı kalabilirsiniz. Olayları çok fazla büyütmeyin ve farkına vardığınız için kendinizi şanslı hissedin. Zaten bakış açınız değişmeye başlıyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirecek. Çocukların davranışlarından etkilenebilir ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Daha olumlu ve uzlaştırıcı bir biçimde davranmaya başlıyorsunuz.