Açık Köpek Maması

Paylaş
 

Açık Köpek Maması

Açık Köpek Maması

Köpek bakmak sorumluluk almak demektir. Çocuğu olmayan biri köpek bakmaya karar vermişse evde bir çocuk var gibi düşünmelidir. Çocuklu aileler ise eve yeni bir birey veya çocuk katıldı gibi düşünebilirler. Beslenme, tuvalet ve egzersiz ihtiyacı karşılanabilecek şekilde evde yeni bir düzen kurulmalıdır. Yavru iken alınıp eve getirilen küçük şirinlerin sadece sütle beslenemeyeceği bilinmelidir. Aylara göre farklı ihtiyaçları olacağından yavrunun kaç aylık olduğu bilinmeli, beslenme şekli ve düzeni buna göre ayarlanmalıdır. Bir veterinerden ya da konuyla ilgili kaynaklardan yeterince bilgi alınmalıdır.

 

Mamaya geçiş

 

Evde doğum yapmış bir köpeğiniz ve birkaç yavrunuz varsa öncelikle anne gebelik döneminde de, doğum sonrasında da artan enerji ve su ihtiyacı karşılanabilmelidir. Anne köpeğinizi en doğru ve güvenli besleme şekli hazır mamalarla beslemektir. Anne sütünün en değerli besinlerden olduğu bilinir ve yavrular sütten mahrum bırakılmamalı, çok erken dönemde anneden ayrılıp farklı yerlere dağıtılmamalıdır. Yavrular 5–6 hafta kadar süt emebilirler. Sütten henüz kesilmeden öncesinde bir aylık olduğunda yavrular mamaya alıştırılabilmektedir. Her yaşta köpekler için açık köpek maması tercih edilebilir.

 

Mamaların hazırlanması

 

Yarı yarıya sulandırılmış inek sütüyle ezilmiş toz şeklinde köpek mamaları ya da bildiğiniz bebek mamalarıyla beslenmeleri desteklenebilir. Günde 3–4 öğün, tüketebilecekleri kadar hazırlanmış mamalar 6 haftadan sonra ılık suyla ezilmiş kıymayla veya yaş konserve mamalarla hazırlanabilmektedir. 45 gün civarında dişleri çıkan yavrular sütten kesileceklerdir. 2. Aydan sonra günlük öğünü dörde bölünerek gün içine dağıtılarak tamamen yavru köpeklere özel mamalarla beslenebilirler. Büyüyen yavrular daha az aralıklarla ( 3 veya 2 öğün) beslenmeye başlanmalıdır. Yaşını doldurmuş köpeklerinizin ihtiyacı günde 1 öğündür. Anne ve yavruların temiz suları da ihmal edilmemelidir.

 

Ya beğenmezse

 

Mamaya alıştırılma aşamasında bazı ırklar daha seçici olabilmekte, her önüne koyulan mamayı hazır mama da olsa yememektedir. Köpek bakan biri böyle bir durumla karşılaşırsa almış olacağı fazla miktar hazır mama kullanılmadan kalacaktır. Bunu çözümü açık köpek maması olabilir. Köpek mamaları firmalarca kuru mamalar ve yaş konserve mamalar olarak iki ana grupta üretilmektedir. Her iki tür mamalar da kendi arasında çeşitliliğe sahiptir.

 

Mama çeşitleri

 

Hazır mamalar petshoplardan veya marketlerden satın alınabilir. İnternet üzerinden satış yapılan merkezlerden de sipariş edilerek elde edilebilmektedir. Bir de toptan ya da açık köpek maması satılan dükkânlar mevcuttur. Açık köpek mamalarından az miktarda satın alıp köpeğin yiyebileceği görülünce devamı alınabilecektir. Bu açıdan bakılırsa avantajlıdır. Fiyatları da uygun olan açık köpek maması içerik bakımından da oldukça zengindir. Enerji verici, sağlıklı ve besleyici mamalar omega 3’ten zengin somon ve ton balığı, soya fasulyesi, lahana ıspanak gibi yeşil yapraklı çeşitli sebzelerle; omega 6’dan zengin bazı tahıl ürünleriyle, soya, mısır ve Ayçiçek’le zengin hale getirilmiştir. Proteinler beslenme için son derece önemli ve mamalarda olmazsa olmaz bir besin grubudur. Bu ihtiyaç da mamalara kümes hayvanları, kuzu ve inek eti eklenerek karşılanmaktadır. İçinde yer alan bunca değerli besin ögesiyle bağışıklığı güçlü, enerjik, sağlıklı köpekler yetiştirilecek ve onlarla keyifli saatler geçirilecektir.

Açık Köpek Maması

Ürünlerdeki çeşitlilik seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Light ürünler, hipoalerjenik köpek mamalarıyla da tüketiciye sunulan seçenekler artırılmaktadır. Açık mamalar petshoplardan alınabileceği gibi, mama satışı yapılan internet sitelerinden de sipariş verilebilmektedir. Özellikle hayvan barınakları için kiloyla ekonomik yoldan açık kuru mama satın almak isteyenlerin yararlanabileceği açık köpek maması kapalı ürünlerle aynı kaliteye sahiptir. Alınacak mamaların tazeliğinden ve içeriğinden emin olunmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 263 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU