Brit Care Light Tahılsız Somonlu Patatesli Yaşlı Köpek Maması

Paylaş
 

Brit Care Light Tahılsız Somonlu Patatesli Yaşlı Köpek Maması

Piyasada köpek maması ismi altında birçok ürüne rastlamak mümkün. Alışveriş merkezlerine her uğradığınızda reyonlarda yeni bir köpek maması markasıyla karşılaşmanız artık çok normal hale geldi. Gün geçtikçe büyüyen ve müşterilerine çok geniş bir ürün yelpazesi sunan köpek maması sektörü bir yandan da farkında olmadan müşterilerinin seçimlerini zorlaştırmakta. Köpek sahipleri onlarca ürünün arasından köpekleri için en iyisini seçebilme aşamasında tereddütte kalmaktadır. Bunun nedeni maddi kaygı değildir. Köpek sahipleri hayvanlarının metabolizmasını olumsuz yönde etkileyebilecek bir mama seçimi yapmaktan korkmaktadırlar. Her yaş dönemindeki köpeğin farklı miktarlarda değişik beslenme şekilleri vardır. Bu miktarlar genellikle satın alınan mamanın ambalajında yazmaktadır. Bu önerilere riayet etmezsek köpeğimiz için tehlikeli bir durum yaratabiliriz.

 

KÖPEKLER İÇİN TEHLİKELİ OLAN GIDALAR

 

Köpeklerin metabolizmaları insanlar gibi işlememektedir. Bizim için yararlı olabilecek herşey onlarda sonu ölüme varabilecek hastalıklara neden olabilir. Köpeğinizin sağlıklı gelişimi için aşağıda vereceğimiz listedeki besinlerden köpeğinizi uzak tutunuz. Bu besinler; çikolata, kahve kısacası kafeinli maddeler, kedi maması, bebek maması, hayvansal yağ parçaları, süt ve süt ürünleri, ciğer, küflü gıdalar, sağan ve sarımsak, çiğ yumurta, çiğ balık, tuz, şekerli gıdalar, salam-sosis, patates ve domates sapları yaprakları, yemek artıkları, tütün, turunçgiller, üzüm ve kuru üzüm ve alkollü içeceklerdir.Bu besinlerin bir kısmı köpeğinize uzun vadede zarar verirken, bir kısmı da kısa vadede ağır hastalıklara sebep olabilir. Zaten yukarıda saydığımız zararlı besinleri hiçbir köpek sahibi köpeğine bilerek vermez. Ancak köpek bunları dolaylı olarak da yiyebilir. Evdeki yemek artıklarıyla beslenen köpeklerde bu durum daha sık görülebilir. Bu zararlı besinler dikkat edilmezse yemek artıklarıyla köpeğin vücuduna girebilir. O sebeple yemek artıklarını köpeğin önüne koyarken içeriğine bakmakta fayda var.

 

KÖPEKLERDE KURU MAMA SEÇİMİ

 

Kuru mama köpekler için olmazsa olmaz beslenme ürünlerinden biridir. Markaları ve fiyatları dışında bu kuru mamaları genel olarak 2 başlık altında toplayabiliriz.Tahıllı ve tahılsız mamalar. Tahıllı mamaların ilk dikkat çeken özelliği içinde barındırdıkları ve glisemik indeksi yüksek olan pirinç, buğday, mısırdır. Diş hastalıkları, obezite ve diyabete neden olan bu glisemik indeksi yüksek tahıllar aynı zamanda kan şekeri düşmesi olarak adlandırılan hipoglisemiye davetiye çıkarmaktadır.

Köpeğiniz düşük et oranına sahip olan bu tahıllı mamalardan doyum sağlayamadığı için daha fazla miktarlarda yemek isteyecektir. Bu durumda ekstra hastalıklar veya köpeğin yaşam kalitesini bozabilecek durumlar yaratabilir. Köpekler için alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilecek en kalitesiz ve zararlı tahılların başında arpa, buğday, mısır ve sorgum gibi tahıllar gelmektedir.

 

TAHILSIZ MAMALARIN FAYDALARI

Brit Care Light Tahılsız Somonlu Patatesli Yaşlı Köpek Maması

Tahılsız mamaların ilk akla gelen özelliği içlerinde et oranının fazla olmasıdır. Buda köpeğiniz için daha lezzetli ve doyurucu anlamına gelmektedir.Bu sebeple daha az miktarda tüketerek obezite ve ishal riskinden uzak kalacaktır. Brit Care Light Tahılsız Somonlu Patatesli Yaşlı Köpek Maması ile beslenecek köpeklerde gözle görülebilecek olumlu etkiler, daha az dışkı, daha az tüy dökümü bunun yanında sağlıklı tüy yapısı, daha fazla enerji, düşük alerjik etkenler, daha az mama tüketimi olacaktır. Bu açıklamalar elbette ki sizi tahılsız mama kullanmaya teşvik edecektir. Ancak dikkat etmeniz husus uzun zaman tahıllı mamalarla beslenmiş bir köpeği asla birden tahılsız mama ile beslemeye başlamayın. Bu geçiş sürecinde tahıllı ve tahılsızı karıştırarak verin. Bu geçiş sürecinde sindirim sistemi zamanla rayına oturacaktır. Köpeğinizi gözlemleyerek daha sonraları tamamen tahılsız mamaya geçebilirsiniz. Köpeğiniz için doğru olanı yapın ve ona tahılsız mamalar yedirerek daha kaliteli bir yaşamları olmasını sağlayın.

Bu yazı 125 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU