Goody Tavuklu Hindili Yetişkin Köpek Konservesi

Paylaş
 

Goody Tavuklu Hindili Yetişkin Köpek Konservesi

Köpekler, evcil hayvanlar arasında en arkadaş canlısı hayvanlar olduğu bilinmektedir. İnsanlarla kurduğu duygusal bağ, sahiplerine olan sadakatleri, onları koruma içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Zekâları 2-3 yaş çocuk zekâsı olduğu söylense de azımsanmaması gereken yeteneklere sahiptirler. Davranışları içgüdüseldir ve bu doğrultuda bir birey gibi davranış sergileyebilmektedirler; örneğin bir insanın hayatını kurtarabilmek gibi.

 

Köpeklerin İhtiyaçları Nelerdir?

 

Köpekler her şeyden önce bir yuva aramaktadırlar. İster sokakta yaşayan vahşi bir köpek olsun, isterse sahiplenilmiş evcil bir hayvan olsun, barınma ihtiyacı temel ihtiyaçlarıdır. Sadece yağmurdan, çamurdan korunmak için değil, sevgiye de ihtiyaç duydukları için yuva arayışları bulunmaktadır. Fiziksel olarak korunmanın dışında sahipleri tarafından ilgiye ve sevgiye muhtaçtırlar. Eve hapsedilmiş ya da bahçedeki bir kulübeye zincirlenmiş bir köpek, aradığı ilgiyi ve sevgiyi bulamamış bir köpektir. Köpeklerin, sahipleri tarafından taranmak, onlarla oyun oynamak, gezdirilmek gibi beklentileri olacaktır. Doğaları gereği diğer köpeklerle bir arada olmak, sosyalleşmek, doğada koşmak, diğer köpekleri ya da izlerini koklamak ve daha bir sürü ihtiyacı bulunmaktadır. Bir köpek sahibi olabilmek için sorumluluk sahibi olmak ve zamanını onun için ayırabilmek önemlidir.

 

Köpeklerin Beslenmesi Nasıl olmalıdır?

 

Köpeklerde beslenme yaşlarına, ırklarına ve büyüklüklerine göre değişiklik göstermektedir. Çünkü köpekler yaşamları boyunca geçtikleri evrelerde, değişen fizyolojilerine bağlı, farklı besin ihtiyaçlarına, farklı miktarlarda ihtiyaç duymaktadırlar. Örneğin; yetişkin ve 20kg olan bir köpeğin beslenmesinde alması gereken gıda içeriği ve miktarı ile gelişmekte olan 5kg’lık bir yavru köpeğin ihtiyaç duyduğu vitamin, protein, mineraller ve mama miktarına göre farklı olmalıdır.

 

Yaşlara Göre Beslenme Farklılıkları

 

Yavru köpeklerin bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için ihtiyaç duydukları vitamin ve mineral ihtiyaçlarının anne sütünden karşılanması önemlidir. İlk 6 haftalarında anne sütü alımı mümkün olmuyorsa, veteriner önerisiyle, gelişimi için anne sütüne yakın formüller verilmelidir. 6 hafta sonrasında hazır mamalara alıştırılması gerekmektedir. Hazır mamalar arasında bu dönemlerinde yaş mamalar önerilmektedir. Yaş konserve mama bulunamıyorsa, kuru mamalar ıslatılarak verilmelidir. Tercih edilen mamaların; kolay sindirilebilir olmasına, protein, kalsiyum, fosfor bakımından zengin vitaminler içermesine dikkat edilmelidir.

 

1 yaş ve üzerinde olan köpekler yetişkin köpeklerdir. İhtiyaç duyduğu mama miktarı, yaşının artmasıyla birlikte büyüyen bedenine oranla daha fazla olmaktadır. Ayrıca yetişkin köpeklerin yavru köpeklere oranla hareketlilikleri azalmaktadır. Bu nedenle daha az hareketli olan köpeklere verilen mamaların daha az enerji verici nitelikte olmaları gerekmektedir. Küçük ırk köpeklerin büyük ırklara kıyasla daha çok ısı kaybetmesi nedeniyle de küçük ırk köpeklere enerji bakımından zengin mamalar verilmelidir.

 

Goody tavuklu hindili yetişkin köpek konservesi, 415gr’lık paketler halinde satılan yaş mamalardandır. İçeriğinde yetişkin bir köpeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Ürün, %17’si tavuk, %11’i hindi etinden, et yan ürünlerinden ve tahıldan oluşmaktadır. Tek başına verilebilecek dengeli bir mamadır. 12-30kg arasında bir ağırlığa sahip yetişkin köpeklere günde 2 konserve, yani 830gr, günde 2 ya da 3 öğün şeklinde verilmesi önerilmektedir.

 

Köpeklerin Bağırsak Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Goody Tavuklu Hindili Yetişkin Köpek Konservesi

Köpekler etçil memeliler olarak bilinse de sindirim sistemleri hem ot hem de et tüketimi için uygun bir yapıya sahiptir. Köpeklerin sindirim sistemleri eti hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketmesine olanak tanısa da, çiğ et verilmesi iç parazite sebep olacağından önerilmemektedir. Ayrıca pişmiş etin sahip olduğu besin değerleri de kaybolacağından, köpek için faydası olmayacaktır. Bu nedenle, uygun koşullarda az pişirilmiş, içerdiği vitamin ve mineralleri kaybolmadan işlenmiş Goody hazır konserve mamalar önerilmektedir.

Bu yazı 186 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU