Hangi Köpek Maması

Paylaş
 

Hangi Köpek Maması

 

Hangi Köpek Maması

Köpeğinize hangi köpek maması vermeli hangisini vermemelisiniz? Köpeğinize mama alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi biliyor musunuz ya da hangi mamaları kesinlikle almamanızı? Köpekler iyi beslenmeye ihtiyaçları olan sevimli yaratıklardır. Bu yüzden onlar için en uygun olan köpek mamasını vermeliyiz yoksa köpeğimizi hasta edebiliriz. Mama alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri mamaların içerdiği besinler ve besin değerleridir. Örneğin tahıl ağırlıklı mı yoksa et ağırlık mı olduğu çok önemlidir. Ya da besin değerlerinin yüksek mi yoksa düşük mü olduğu da ayrıca bir önemdir. Örneğin köpeğiniz için sadece tahıl içeren mamaları asla kullanmamanız gerekmektedir.

 

Almanız gereken mamalar et ağırlıklı olmalı az da olsa tahıla yer verilmelidir. Bu oran oldukça önemlidir. Diğer bir konu olan besin değerleri mamanın içerdiği besinlerde yüksek miktarda, köpeğin ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineraller içermesi gerektiğidir. Son olarak bilmelisiniz ki köpeğinizi tanımanız gerekmektedir. Çünkü köpekler bazı yiyeceklere hassas olabilen canlılardır. Bu yüzden en kaliteli mamayı alıp verseniz bile alerji olma riski vardır. Yapmanız gereken en iyi mamayı değil köpeğiniz için en iyi olan mamayı almaktır.

 

Kimi köpek sahipleri köpeklerine kendi yedikleri yemeklerden vermektedirler. Peki, bunda sakınca var mıdır? Bunun cevabı “evet” olacaktır. Köpeğinizin sindirim sistemi ve boşaltım sistemi biz insanlardan çok farklıdır. Bu yüzden bizim yediğimiz yemekleri yediklerinde hemen olmasa da bir süre sonra rahatsızlık duyabilirler. Köpek mamalarını kullanmak bu yüzden önemelidir. Çünkü köpek mamaları köpekler için özel olarak hazırlanmaktadır. Onların ihtiyacı olan besinleri içerirler. Mamalarda önemli olan zaten mamalardaki besinlerin oranlarıdır.

 

Bir diğer konu ise sadece tahıl içeren mamaların köpeğiniz için zararlı olmasıdır. Sadece tahıl içeren mamalar köpeğinize yarardan çok zarar veren mamalardır. Peki, neden mi? Öncelikle tahıllı köpek mamalarında bulunan besinler buğday, pirinç ve mısırdır yani hiç et yoktur. Sadece tahılın olduğu mamaların kullanımı sonucunda köpeklerinizde olabilecek durumlar: mat ve cansız görünen hızla dökülen tüyler, çok mama yemeye bağlı Obezite riski, alerji olma riski, enerji kaybı, daha fazla dışkılamak ve sağlıksız bir ağız yapısına sahip olurlar. Enerji kaybına değinecek olursak bunun anlamı köpeğinizin daha çabuk yorulması ve daha çok uyumasıdır. Köpeğiniz yeterince koşmadan hemen yorulacak ve dinlenmek isteyecektir. Bu yüzden tahıllı yerine tahılsız mamalar daha fazla kullanılmalıdır.

 

Tahılsız mamalarda neler olduğunu da açıklayalım: tahılsız mamalarda tahıl olan pirinç, buğday, mısır yerine et kullanılmaktadır. Bilmelisiniz ki köpekler aslında etçil olan canlılardır. Bu onun doğasında var olan bir şeydir bu yüzden et yemesi önemlidir. Tahılsız mama kullanımında olabilecekler: parlak ve sağlıklı olan dökülmeyen tüyler, alerji riski olmaz, sağlıklı bir ağız yapısına sahip olur, daha az yer ve bunun sonucunda Obezite riski ortadan kalkar, daha az boşaltım yapar. Yani köpeğiniz daha hareketli ve daha sağlıklı bir yapıya sahip olur. Ama belirtelim ki sadece et ile değil et ağırlıklı olan mamaları vermeniz daha iyi olacaktır.

Hangi Köpek Maması

Şimdi size Türkiye’de en çok tercih edilip kullanılan mamaları verirsek: New dog, Orijen, Champion, Lavital, Goody, Açana, Royal canın, Pro plan adlı markalar Türkiye’de en çok alınan markalardır.Son olarak belirtelim ki alacağınız köpek maması köpeğinize uygun ve besin değerleri yüksek olmasına özen göstermelisiniz. İsterseniz bir veterinere de başvurabilir ve en uygun mamayı alabilirsiniz. Bilmelisiniz ki önemli olan köpeğinizin sağlığıdır. Bu yüzden mama almadan hem köpeğinizi hem de markaları araştırmanız gerektiğidir.

 

Bu yazı 325 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU