Köpek Maması Adıyaman

Paylaş
 

Köpek Maması Adıyaman

Köpek Maması Adıyaman Doğu illerimizden olan Adıyaman güzel şehirlerimizden biridir. Doğunun sıcakkanlılığı ve temiz toprağı sayesinde güzelleşmiştir. Adıyaman’da eğer köpek besliyorsanız bilmeniz gereken birkaç şey vardır. Bunları bilerek köpeğinizin en iyi şekilde beslenmesini sağlayabilir ve ona daha iyi bir hayat sağlayabilirsiniz. Peki, bir köpek beslenmesi nasıl olmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle bilmelisiniz ki beslenme vücut için çok önemlidir. Beslenme iyi olmalı ve beslenme de kullanılan ürünün gerekli olan içerikleri içermesi gerekmektedir. Bu yüzden almanız gereken mamalardır.

Bunun nedeni mamaların köpeğiniz için özel olarak hazırlanmış olmalarıdır. Bazı köpek sahipleri her ne kadar ev yapımı yemekler köpeklerine verseler de bu yeterli bir beslenme değildir. Çünkü köpeklerin alması gereken içerikler vardır ve bunu ancak uzmanlar yapabilir. Bu yüzden sizin besin ve beslenme konusunda bir bilginiz yoksa yapacağınız mama uzun vade de köpeğinize zarar verecektir. Bu yüzden öncelikli olarak mama almanız gereklidir. Bir mama almak için sadece birkaç püf nokta bilmeni de yeterlidir. Bu sayede en iyi mamayı alabilir ve köpeğinizin beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Köpek maması Adıyaman alacaksanız mamada olan içeriklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü mamanın köpeğinize uygun olup olmadığını anlamanız için mamanın içeriğine bakmanız yeterlidir. Bir mamada kullanılması gereken birincil içerik elbette köpeklerin beslenmesinde önemli bir yeri olan ettir. Köpekler etçil canlılar olması dolayısıyla et onlar için lezzetli ve doyurucu bir besin kaynağı olmaktadır. Bu yüzden sık sık almaları gerekir. Mamanın çoğunluğunun et olması önemli bir husustur. Bir köpek mamasın da olmaması gereken başlıca içerik ise fazlaca tahıllardır.

Etçil olan bir canlı için çok fazla tahıl tüketmek zararlı olmaktadır. Bu yüzden mamadaki tahıl oranının mümkün olduğunca az olması gerekmektedir. Protein desteği sağlamak için kullanılan protein pek sorun teşkil etmese de yine de tahıllara dikkat etmelisiniz. Ayrıca bir köpek mamasında et dışında et yan ürünleri denilen kemik, tüy ve kan gibi içeriklerinde kullanılmaması gerekir. Bu içeriklerin herhangi bir besin değeri yoktur ve normalde kullanılmaması gerekilir. Ancak mamanın ağırlığı artsın diye bazen kullanılır. Mısır glüteni kullanılmaması gereken bir diğer içeriktir.

Bir köpek mamasında olması gereken içerikler kadar besin değerleri de önemlidir. Örneğin bir köpek mamasında olması gereken en önemli besin değeri proteindir. Protein bir köpeğin sağlıklı olarak bir yaşam sürmesi için gerekli olan besin değerlerinin başında gelmektedir. Vücudu onarır ve hastalanmasını, enfeksiyon kapmasını engeller. Bir kuru köpek mamasında en az %7,5 olmalıdır. Bu oran büyük ırk köpekler için %20’yi aşabilir. Ayrıca konserve mamalarda protein oranının düşük olması bir sorun değildir. Bunun nedeni konserve mamaların ek besin kaynağı olmalarındandır. Bir diğer önemli içerik olan minerallerdir. Bunlar vücuda sağlamlık ve direnç kazandırırlar. Bir yavru köpek için kalsiyum, iri ırk köpek için ise demir minerali önemlidir. Ayrıca beyin gelişimi içinde fosfor kullanılır. Vitaminler ise vücut fonksiyonlarına katılarak vücudun daha iyi çalışmasını sağlarlar.

Özellikle tüy sorunu için A ve E vitaminleri, kemik ve kas yapısının güçlenmesi için ise D vitamini kullanılabilir. Eğer kullandığınız mama sonucu köpeğinizde aşırı kilo kaybı veya aşırı kilo alma görüldüyse bu mamayı derhal bırakmanız gerekir. Bunun nedeni hızlı kilo değişiminin mamanın kalitesizliğini vurgulamasıdır. Köpek maması Adıyaman Ayrıca sık sık hastalanma, tüylerin çok dökülmesi, sürekli uyuma, kötü ve kokan bir ağız sağlığı gibi etkenleri görürseniz mamayı derhal bırakın. Bunları bilerek en iyi mamayı ister güzel bir şehrimiz olan ve türkülere konu olan Adıyaman’da ister başka bir yerde olun köpeğinizin en iyi şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Köpek Maması Adıyaman

Bu yazı 143 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU