Köpek Maması Proplan

Paylaş
 

Köpek Maması Proplan

 

Tüm köpek sahipleri, köpeklerinin sağlığını olumsuz etkilemek istemedikleri için, köpeklerinin beslenmesi ile ilgili tüm ayrıntılara çok dikkat ederler. Ancak köpeklerin sağlıklı ve yeterli beslenmelerini sağlamak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Köpeklerin sağlıklı beslenmesi, onların tüm sağlığını ve iler ki yaş gelişimlerini doğrudan etkilerken, beslenme konusundaki köpek sahiplerinin cevabını bir türlü bulamadıkları soruları, köpek sahiplerini oldukça rahatsız eder.

 

Bir köpeğin sağlıklı beslenebilmesi için, birçok detayın gözden geçirilmesi gerekir. Köpeklerin biyolojik yapısına uygun ve özelliklerinin düşünülerek hazırlanması gereken bir beslenme programı, köpeğin birçok sağlık sorunu riskinden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Doğru beslenen ve tüm besin ihtiyaçları karşılanan bir köpek, mutlu ve huzurlu köpektir, çünkü sağlıklıdır. Sağlıklı beslenen köpeklerde, diş ve diş eti sorunu yaşanmaz, böbrek, kalp gibi köpeğin sağlığını ciddi olarak etkileyen hastalıklara yakalanma riski azdır, kemik, iskelet ve kas gelişimi olması gerektiği gibidir. Köpeklerin beslenmesi bu kadar ciddi bir sorumluluk olunca, köpek sahiplerinin, köpeklerini nasıl beslemesi gerektiği de kendileri için bir soruna dönüşebiliyor.

 

Köpeğinizin beslenmesi için, yapmanız gereken en doğru ilk şey, köpeğinizi evde hazırlayacağınız yemeklerle değil, hazır köpek mamalarıyla beslemeniz olacaktır. Evdeki yemeklerle beslenen köpeklerin, günlük ihtiyaç duydukları besinleri tüketmesi mümkün değildir. Evde aslında iyi niyetle hazırlanan yemekler, köpeğinizin sağlığını ve gelişimini olumsuz olarak etkilemekten başka bir işe yaramayacaktır. Evde hazırladığınız gıdalarla köpeğinizi beslemeye karar verdiyseniz, yaptığınız şey aslında sadece köpeğinizin açlığını giderip, karnını doyurmak olacaktır. Her köpeğin yaş, cins, cinsiyet, kilo gibi özellikleri değerlendirilerek alması gereken besin değerleri ve kalori miktarı belirlenmelidir. Köpeğinizi ancak bu şekilde doğru ve sağlıklı besleyebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız yemeklerle, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini ve oranlarını ayarlamanız hiç de mümkün değildir. Köpeğinizi sağlıklı ve bilinçli beslemek istiyorsanız ev yemekleri ile değil, hazır köpek mamalarıyla beslemelisiniz. Ayrıca köpeğinize ev yemeklerinden hiç vermemelisiniz ki, farklı tatları keşfederek, hazır köpek mamalarını reddetmesin.

 

Piyasada bulunan yüzlerce hazır köpek mamasından, köpeğinize en uygun olanını ve besleyici değeri en yüksek olanı seçmeniz, sizi biraz zorlayacaktır. Piyasada çok sayıda bulunan köpek maması ve köpek maması çeşitleri hakkında yorum yapmak, biraz bilgi ve deneyim isteyen bir durum. Kullandığınız köpek mamasının iyi bir marka olmadığını, köpeğiniz için faydalı olmadığını anlamanız için, köpeğinizin dışkısı size yardımcı olacaktır.     Eğer kullanılan mama sonrasında köpeğiniz ishal olduysa, bu kullanılan köpek mamasının çok da besleyici ve iyi bir mama olmadığını gösterir. Köpeğinizin dışkısı az ve katı ise, doğru bir seçim yaptığınız anlamına gelir. Az dışkı demek, mamanın köpeğinize yaradığının bir açıklamasıdır. Köpeğiniz için almamanız gereken mamaların istenmeyen bazı özellikleri vardır. Fazla ve birden fazla tahıl içermesi, içeriğinde alerjik besin maddelerini barındırıyor olması, et oranının çok az olması ve et yan ürünlerinin kullanılması bunlardan birkaç tanesi. İçeriği bu şekilde düzenlenen mamalardan kaçınmanız, köpeğinizin sağlığı açısından çok önemli.

Köpek Maması Proplan

Kaliteli olmayan ve içerinde saydığımız, istenmeyen içerikleri barındıran mamalardan birtaneside proplan köpek maması. Proplan köpek mamaları uzmanlar tarafında önerilen bir mama markası değil. Proplan köpek mamalarının içeriğinin kaliteli olmaması, içeriğinde fazla tahıl barındırması ve bu nedenle karbonhidrad oranının yüksek olması, kimyasal ve katkı maddelerle hazırlandığı, içinde köpeğiniz için birçok zararlı madde bulunduğu uzmanlar tarafından açıklanmakta. Ayrıca proplan köpek mamalarının içeriğinde, alerji yapan besin maddelerinin fazla kullanılması ve kullanılması gereken et ürünlerinin miktarının az olması, içeriğinde daha çok et yan ürünlerine yer veril dilmesi de mamanın tercih edilmeme sebeplerinden.

 

 

 

Bu yazı 274 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU