Köpek Maması Tavsiye

Paylaş
 

Köpek Maması Tavsiye

 

 Köpeklerin beslenmesinde yedikleri mamalar önemlidir. Köpeğin cinsine göre ve yaşına göre mama seçimi yapılmalıdır. Köpeğin yaşına göre formüle edilmiş mamaları alarak onların o yaştaki ihtiyaçlarına cevap verebilecek içeriklere sahip mamalarla beslenmelidir. Örneğin yeni doğmuş bir köpeğin alması gereken protein ve vitamin, minerallerle yetişkin bir köpeğin alması gerekenler aynı değildir. Yeni doğmuş yavrularda çok daha yüksek enerjili formüle edilmiş mamalar olmalıdır. Çünkü çok hızlı büyüme gösterdikleri için onların kemik ve kas yapısını destekleyici, enerjilerini destekleyici besinlere ihtiyaçları vardır. Hamile ve emziren köpekler için ise enerji ve vitamin oranı artırılmış mamaları kullanmak uygun olacaktır.

 

Hamile köpekler gebeliklerinin son ayında çok dikkatli beslenmelidir, yavrulama sonrasında ise yüksek enerjili mamalar vererek süt artırımı sağlanabilir. Yetişkin köpeklerde ise öncelik sağlıklı ve diri bir vücuda sahip olmalarını sağlayacak şekilde formüle edilmektedir. Deri ve tüy sağlığı için omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeren mamalar verilmelidir. Yetişkin köpekler için ekstra enerjilerini artırmak için yüksek enerjili yetişkin köpek mamaları kullanılabilir. Daha kilolu köpekler için daha az enerji olan mamalar verilebilir. Yine yaşlı köpekler için de enerji oranı düşük formüller tercih edilmelidir.

 

Yaş köpek mamaları sağlık açısından daha iyidir, içeriğindeki nem oranından dolayı idrar yolları için sağlıklı olacaktır. Ama yine de yaş mamanın yanında takviye olarak değişiklik olsun diye kuru mama da verilebilir. Özellikle protein açısından zengin olduğu için et ve et ürünleri ile ve balık, tavuk ile hazırlanmış mamalar daha çok tercih edilmelidir. Aldığınız mamanın gerçekten sağlıklı ve doğal ürünlerden hazırlanmış olması önemlidir. Doğal ürünlerden formüle edilmiş mamalar köpeğin sağlığını düzenlemeye yardımcı olacaktır. İhtiyacı olan besinleri karşılayabilen bir mamayı ömür boyu kullanabilirsiniz.

 

Ama yine de köpek farklı bir tat arayabilir, böyle zamanlarda farklı içeriklere sahip mamalar alabilirsiniz. Arada sırada sebze ve meyveli mamalar vererek farklı lezzetler sunabilirsiniz. Yine bunlara ek olarak tahıl içeren mamalarda bulunmaktadır, buğday, mısır, pirinç gibi çeşitli tahıllardan hazırlanmış mamalar verilebilir. Köpek maması tavsiye etmek için köpeklerin özel durumları önemlidir. Neyi sevip sevmeyeceği hususunda denemek gerekir. Sevdiği tatlar verilirse yemeğini zevkle yiyecektir.

 

Kuru mamalar kolaylığı ve ucuzluğu açısından daha çok tercih edilen mama türleri arasındadır. Her yerde bulmak mümkündür ve çok çeşitleri vardır, bütçeniz için de uygun olduğu için rahatlıkla bu mamalarla besleyebilirsiniz. Kuru mamayı sunmakta çok rahattır, hazırlama sorunu yoktur ve hemen kabına koyup yedirebilirsiniz. Daha önce yaş mama ile beslenen köpekler kuru mamaya geçince reddedebilirler.

 

Yaş mamanın lezzeti onlara daha güzel gelecektir. Bu geçiş dönemini atlatabilmek için kuru mamayı hafif ılık suyla ıslatarak verebilirsiniz. Ya da yaş mamanın içine karıştırarak yavaş yavaş o lezzeti tatmasını sağlayabilirsiniz. Kuru mama ile beslenen köpeklere mama kabının yanına bir kapta su koymak gereklidir. Çünkü kuru mama ile uzun süre beslenen köpeklerde idrar yolları enfeksiyonları oluşabilir ve sonrasında böbrek hastalıkları baş gösterebilir.

Köpek Maması Tavsiye

Köpekler için mama seçimine dikkat edilirse sağlıklı ve algılama seviyesi yüksek köpeklere sahip olunabilir. Verdiğiniz mama onun yaş aralığına uygun ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmalıdır. Köpeğin cinsi de önemlidir, bazı cinsler özel besinlerle beslenmek isteyebilirler. Onların nelerden hoşlandıklarına bakarak, doğru mama seçimi ile mutlu ve enerjik köpekler yetiştirilebilirler. Sonuçta onlar da birer canlı ve onların da duyguları ve zevkleri var. Bunları göz önünde bulundurarak hareket etmek en doğrusudur.

 

Bu yazı 367 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU