Köpek Traşı

Köpek Traşı
Paylaş
 

Köpek Traşı

İster kısa tüylü olsun ister uzun tüylü, köpeğin tüyleri uzamış ise ve kötü görünmeye başlamış ise mevsimi düşünmeden tıraş ettirmeyi düşünürüz. Bazı kaynaklar yazın tüylerin köpeğin serinlemesine yardım ettiğini söylemektedir. Köpeğin tüylerinde topaklaşma durumu yok ise ve kış ayı tüylerinin büyük miktarını dökmüş ise çıkan ince telli tüyler köpeğimizin sıcaktan korunmasına yardım edebilir. Köpekler kışın yün gibi tüyler ile yazın da ince telli tüy yapısı ile dış etkilere karşı kendilerini korurlar. Genel olarak Mart ve Eylül aylarında 2 kez yapılan tıraş birçok köpek ırkı için yeterli olmaktadır.

Köpek tıraşında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar; Açık renge sahip köpekler çok kısa tıraş edilmemelidir. Kısa kesim güneşin zararlarını direk çekmektedir. Kış aylarında köpeği tıraş ettirmek durumunda kalınır ise köpek kıyafeti kullanılmalı. Yeni çıkan tüylerin topaklaşmasını engellemek için köpek tarağı ile günü gününe köpekler taranmalı. Köpek tıraş makinalarının gücü yüksek seviyededir. En az 35-40 watt gücün de olmalıdır. Daha düşük güce sahip makinalar sadece insan saçı kesebilir. Köpeğin tıraş makinası ile kesilebilecek birçok noktası vardır.

Tecrübesiz kişilerin köpek tıraş etmesi kötü sonuçlar doğurabilir.

Tehlikeli bölgeler, kulak arkası, parmak arası, ön bacak koltuk altı, arka bacak kasık bölgesi, memeler, vajinal bölge tıraş makinası kullanımı bilinmeyen kişiler tarafından kullanılır ise köpek ve sahibi zor durumda kalınabilir. Tıraş ücretleri biraz yüksek gibi gözükse de emek ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Veteriner Dr. Eric Maddon, pomeranian cinsi köpekler üzerinde yaptığı deney de tıraş sonrası tüylerin kalitesi hakkında bilgi vermektedir. Maddon deney için Pomeranian köpeğini yaz ayın da tıraş etmiştir ve bir ay sonra köpeğin tıraş edilen tüyleri yeniden çıkmaya başlamıştır. Diğer sene yaz ayında tekrardan Maddon köpeği tekrar tıraş etmiştir ancak bu kez köpeğin tüyleri tekrar çıkmamıştır. Bu sonuçtan dolayı Dr. Maddon köpeğin başka sorunlarının olduğunu düşünerek troid testi yapmıştır testin sonucun da troid olmadığı ortaya çıkmıştır.

Deney sonucun da pomerian tüylerin tıraş edilmesi nedeni ile alopecia ( tüylerin tekrar uzamaması ) durumunun ortaya çıktığı sonucuna varıldı. Tüylerin tıraş edilmesi özellikle kedilerde ve bazı köpeklerde davranışların da değişime sebep olur. Kediler ve köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri anda savunmak mekanizması devreye girer ve tüylerini kabartırlar. Tüyler onlar için temel kendini savunma ve iletişim aracıdır. Bu aracın ellerinden alınması, strese ve korkuya neden olur. Tüyleri tıraş edildiği için sürekli stres ve korku halinde olan kedi ve köpeklerin davranışların da değişiklik göstermeleri kaçınılmaz bir durumdur. Bu problemler saldırganlık, aşırı korku ve endişe hali, kendine zarar verme vb. görülebilir.

Köpek Traşı

Tüyler dış etkilere ve diğer hayvanlara karşı cildi korumaktadır. Anonim biri tarafından bu durumu açıklayan çok doğru bir örnek verilmiştir; ‘’Duruma uygun bir eldiven giymeden dikenli bir gülü, dikenli bir teli avucunuzda tutmanızı istesem ya da ısırılmaya karşı gerekli vücut koruyucusu olmadan bir köpeğe saldır emrini versem, beni size işkenceyle suçlarsınız.

Köpeğinizin, kedinizin tüylerini keserek ona yaptığınız işkence çok farklı değil.’’ Tüyler, özellikle de ense tüyleri başka hayvanlar tarafından ısırılmaya, tırmalanmaya karşı kedilerin ve köpeklerin korumalarıdır. Hayvanlar da dikenli bitkilerden, dallardan tüyleri sayesinde korunur. Tüyler köpeklerin makyajı gibidir bizler nasıl kendimiz güzel hissetmek için makyaj bakım yapıyor isek köpeklerin de makyajı tüyleridir. Bazı köpeklerin tıraş edilmesi gerekmektedir cinsine göre değişir. Golden Retriever gibi tüylerinin görevi korumak olan ırkın tıraş edilmesi çok yanlış bir harekettir. Bazı tıraşlanabilir ırklar; Terrier gibi tüyleri uzayan ırklardır. Bu ırklarda bütün tüyler kesilmeden yapılan ufak kısaltmalar uygundur. Ancak hiç bir rahatsızlığı yokken serinlesin diye yapılan tıraşlar sorunlar sebep olabilir.

 

Bu yazı 46 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU